Bartosz Głąb
Wisła Kraków zwycięska w Pucharze Polski.
Wisła Kraków zwycięska w Pucharze Polski. Leszek Szymański / PAP
Wisła Kraków po raz piąty w swojej historii zdobyła Puchar Polski. Pierwszoligowiec wygrał rozgrywki po pokonaniu w finale na stadionie PGE Narodowy ekstraklasową Pogoń Szczecin. Biała Gwiazda oprócz trofeum i wielkich pieniędzy zyskała również prawo reprezentowania Polski w przyszłym sezonie europejskich pucharów. Krakowianie latem zagrają w kwalifikacjach Ligi Europy.

Wisła Kraków zagra w kwalifikacjach Ligi Europy

Wisła wygrała Puchar Polski po 21 latach przerwy. W majowe popołudnie pokonała po dogrywce Pogoń Szczecin w wielkim finale rozgrywek. W drugiej połowie spotkania Efthymios Koulouris dał prowadzenie rywalom i wydawało się, że to Portowcy sięgną po trofeum. Jednak w doliczonym czasie gry wprowadzony po przerwie Eneko Satrustegui doprowadził do wyrównania, a na początku dogrywki Angel Rodado zdobył bramkę na 2:1 dla Białej Gwiazdy, która jak się okazało, dała zwycięstwo nad przeciwnikiem wyższej klasy rozgrywkowej.

Pierwszoligowiec sięgnął po Puchar Polski

Triumf w Pucharze Polski od tego sezonu oznacza, że ekipa z Krakowa latem zagra w kwalifikacjach Ligi Europy. Rywalizacje w tych rozgrywkach rozpocznie od 1. rundy. Biała Gwiazda swojego rywala pozna 18 czerwca, czyli w trakcie trwającego Euro 2024. Pierwsze spotkanie odbędzie się w czwartek, 11 lipca, natomiast rewanż - tydzień później. Na razie polski klub jest rozstawiony na tym etapie rozgrywek, jednak sytuacja do końca obecnego sezonu jeszcze się może zmienić.

W przypadku - odpukać! - porażki Wisła na pewno nie skończy przygody w Europie. - Ma zagwarantowaną co najmniej II rundę eliminacji Ligi Konferencji - tłumaczy Jan Sikorski, ekspert rozgrywek europejskich ze strony "rankinguefa".

Wisła po raz ostatni w europejskich pucharach zagrała sezonie 2011/12. Ekipie z Krakowa nie dość, że udało się zagrać w fazie grupowej Ligi Europy, ale awansowała też do 1/16 finału, w którym przez gorszy bilans bramek na wyjeździe przegrała z belgijskim Standardem Liege. W sezonie 2021/22 Biała Gwiazda spadła z Ekstraklasy.

Droga Wisły Kraków do triumfu w Pucharze Polski 2023/24:

• 1/32 finału - Lechia Gdańsk 2:1 (po dogrywce)
  • 1/16 finału - Polonia Warszawa 3:0
  • 1/8 finału - Stal Rzeszów 4:1
  • 1/4 finału - Widzew Łódź 2:1 (po dogrywce)
  • 1/2 finału - Piast Gliwice 2:1
  • finał - Pogoń Szczecin 2:1 (po dogrywce)

W których europejskich rozgrywkach zagrają czołowe polskie kluby?

Mistrz Polski przygodę w przyszłym sezonie europejskich pucharów rozpocznie od 2. rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów. To duże ułatwienie w porównaniu z poprzednimi sezonami, kiedy polskie kluby rozpoczynały te rozgrywki od 1. rundy. Teraz ewentualna porażka w dwumeczu będzie oznaczać grę w 3. rundzie kwalifikacji Ligi Europy w przypadku kolejnej porażki - 4. rundzie kwalifikacji Ligi Konferencji.

Natomiast wicemistrz Polski oraz zespół, który w lidze zajmie 3. miejsce, przyszły sezon rozpocznie od 1. rundy kwalifikacji Ligi Konferencji. Przegrana w dwumeczu będzie oznaczać pożegnanie się z europejskimi pucharami.

W tej chwili największe szansę na zdobycie mistrzostwa kraju i powalczenie w kwalifikacjach Ligi Mistrzów ma Jagiellonia Białystok, która w tabeli PKO Ekstraklasy ma 4 punkty przewagi nad Lechem Poznań. Walka o pozostałe stopnie podium jest niezwykle zacięta, bo oprócz Kolejorza szansę na zdobycie srebrnego i brązowego medalu mają Górnik Zabrze, Śląsk Wrocław, Legia Warszawa, Raków Częstochowa oraz także Pogoń Szczecin.

Z dużym prawdopodobieństwem komplet drużyn, które reprezentować będą Polskę w przyszłym sezonie europejskich pucharów poznamy dopiero po zakończeniu rozgrywek. Ostatnia kolejka PKO Ekstraklasy zaplanowana jest na sobotę, 25 maja.